Dlaczego warto wysłać dziecko na zieloną szkołę?

Zielone szkoły cieszą się niezmienną popularnością od kilku pokoleń. Stanowią idealne sposób na łączenie nauki z zabawą na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, dlaczego warto wysłać tam swoje dziecko.

Czym są zielone szkoły?

Zielona szkoła to bardzo ciekawy typ wyjazdu, który wykazuje zdecydowane różnice w stosunku do zwyczajnych wycieczek. W odróżnieniu od nich taka forma zajęć pozalekcyjnych pozwala na rozwijanie praktycznych umiejętności oraz na skuteczne konfrontowanie wiedzy nabytej w szkole. Podczas omawianego typu wyjazdu dzieci przebywają na świeżym powietrzu i zapoznają się z prawami oraz tajemnicami otaczającej je przyrody.

zielona szkoła

Zielona szkoła – dlaczego warto?

Wysyłanie pociech na zielone szkoły cieszy się dużą popularnością z wielu powodów. Najoczywistszy z nich to możliwość łączenia zabawy z nauką. Przekazywanie wiedzy poprzez różnego rodzaju aktywności wykonywane na łonie natury, jest znacznie skuteczniejsze od mozolnej nauki w szkolnych ławkach. Podczas takiej formy wyjazdu dzieci mają okazje zapoznać się z nazwami wielu roślin oraz zwierząt. Mogą badać ich zwyczaje, a niekiedy jest to okazja na ukierunkowanie ich zainteresowań na długie lata. Inne zalety zielonych szkół to między innymi:

  • możliwość nabycia praktycznych umiejętności – zielona szkoła wiąże się z licznymi aktywnościami i zadaniami, których wykonywania wymaga logicznego myślenia i przekłada się na rozwój zdolności manualnych.
  • uświadamianie na temat ekologii – wyjazdy na łono natury sprawiają, że dzieci stają się bardziej świadome w kwestii ochrony środowiska, którego stan ulega nieustannemu pogarszania.
  • aktywne spędzanie czasu wolnego – zabawa na świeżym powietrzu ma doskonały wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne każdego dziecka.
  • nauka samodzielności – wiele zadań wykonywanych podczas takich wyjazdów wymaga podejmowania własnych decyzji oraz ponoszenia ich konsekwencji.