Położone na Pradze-Północ warszawskie muzeum wódki prezentuje zwiedzającym kilkusetletnią historię wytwarzania tego alkoholu na polskiej ziemi. To aż 600 lat tradycji, z którą całkowicie można się zapoznać w jednym miejscu.
Położenie warszawskiego muzeum
Główny budynek muzeum znajduje się przy placu Konesera 1. Dawniej na tym terenie mieścił się kompleks przedsiębiorstwa produkującego wódkę „Koneser”. Wokół położonego przy placu Konesera muzeum leżą takie ulice, jak: Markowska, Nieporęcka, Ząbkowska (wówczas przy niej znajdował się cały kompleks Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”) i Białostocka.
Muzeum w środku
Budynek składa się przede wszystkim z pięciu galerii. Każda z nich pozwala stopniowo zapoznawać się z historią wytwarzania polskiej wódki. Dzięki muzeum można dowiedzieć się o technologiach wytwarzania tego trunku, które były używane od XV wieku i zmieniały się na przestrzeni lat i wieków, aż do czasów obecnych.
Galerie nie tylko służą pokazywaniu różnego typu aparatur destylacyjnych, lecz także opisaniu polskich zwyczajów picia wódki w dawnych latach. W muzeum można oglądać rekonstrukcje gorzelni rolniczej, laboratorium alchemika czy dawnej karczmy.
Z pięknie prezentującego się lobby, które dekorują czarne panele wzbogacone o motyw kłosów i zboża, można przejść dalej oryginalnymi stalowymi schodami na pierwsze piętro, w którym znajduje się wyśmienicie zaaranżowana sala kinowa. Atrakcją dla zwiedzających jest możliwość obejrzenia filmu dokumentalnego, który przedstawia historię długoletnich pracowników produkujących wódkę. Sala kinowa została wyposażona w kilkadziesiąt foteli pochodzących z Teatru Komedia.
Muzeum wódki w Warszawie to bardzo interesujące miejsce nie tylko do zwiedzania. Oprócz spacerowania po salach muzealnych można spędzić także czas, przesiadując w umieszczonym w środku barze lub bistro czy umieszczonej restauracji. Dla smakoszów czekolady znajduje się również jej pijalnia przygotowana przez przedsiębiorstwo Wedel, czyli najstarszą w Polsce fabrykę wytwarzającą czekoladę.