Polska tożsamość i kultura nierozerwalnie wiąże się z alkoholem, w tym w szczególności z wódką. Od wieków wszelkie spotkania towarzyskie w naszym kraju wiążą się ze spożywaniem alkoholu, stanowiącym swoisty sposób na rozwiązanie języków i zacieśnienie więzi międzyludzkich. Tematyka jest o tyle złożona, że nawet doczekała się placówki muzealnej sobie poświęconej. Muzeum Wódki w Warszawie jest miejscem, gdzie ten prozaiczny, zdawać by się mogło, temat został zaprezentowany w niezwykle ciekawym ujęciu.
O wódce i przez wódkę
Tematyka związana z wódką ma wiele aspektów i niuansów. Dzieje działalności gorzelnianej w Polsce są bardzo bogate, toteż część ekspozycji tego muzeum traktuje właśnie o historii polskich rodów, które przez wiele lat parały się produkcją wódki i innych trunków spirytusowych. Bogactwo źródeł i eksponatów w tym przypadku jest niezwykłym atutem, zachęcającym do podjęcia tej tematyki. Powstanie muzeum możliwe było właśnie dzięki dwóm miłośnikom wódczanej historii, którzy nie dość, że doprowadzili do powstania muzeum, to jeszcze przekazali do ekspozycji swoje własne zbiory.
Bogactwo wódczanej tradycji
A były one bardzo pokaźne, co warto podkreśli i co można zaobserwować, zwiedzając poszczególne części muzeum. Tematyka wódki jest tutaj ujęta w sposób niezwykle dokładny, ale i zarazem przekrojowy, dzięki czemu można zapoznać się z wieloma mniej znanymi ciekawostkami na ten temat. Żadna z osób, która odwiedzi muzeum Wódki w Warszawie nie powinna wyjść z niego rozczarowana, i to nawet wtedy, gdy jest abstynentem.