Co znajdziemy w kolekcji Muzeum Wódki w Warszawie przy ulicy Wierzbowej 11?

Na turystycznej mapie Warszawy co jakiś czas przybywają nowe, ciekawe obiekty kulturalne, które pięknie wzbogacają obecny zasób. Tak też jest z Muzeum Wódki, niewielkiej instytucji, mieszącej się przy ulicy Wierzbowej 11. Obiekt powstał pod koniec 2017 roku z inicjatywy Piotra Popińskiego. Co zatem możemy obejrzeć w Muzeum Wódki w Warszawie?

Historia polskiego gorzelnictwa okiem Piotra Popińskiego i Adama Łukawskiego.

Zadaniem tego muzeum jest dokumentacja oraz prezentacja historii polskiego gorzelnictwa. A zatem w historycznym kontekście ukazano wódkę – nie tylko jako element tradycji polskiego stołu, ale także jako część naszego dziedzictwa kultury. Choć instytucję tę ze względów powierzchniowych można nazwa kameralną, to jednak posiada ona całkiem przyzwoity zasób eksponatów, których na chwilę obecną jest ponad 10 tys. W większością są to zasoby prywatnych kolekcji – wspominanego już Piotra Popińskiego oraz Adama Łukawskiego.

Co znajdziemy w kolekcji Muzeum Wódki w Warszawie?

Gromadzone przez ponad 20 lat zasoby znajdujące się w tym Muzeum to przede wszystkim: przedwojenne alkohole, zabytkowe szkło służącego do przechowywania i spożywania alkoholu, czyli butelki, karafki i kieliszki, ale też książki związane z tematyką polskiego gorzelnictwa i nie tylko, winiety, etykiety, grafiki, plakaty reklamowe, szyldy, karty alkoholi, fotografie, przedmioty reklamowe i wiele innych eksponatów, które dopełniają historię polskiego i światowego gorzelnictwa. Wśród „smaczków” tego Muzeum warto wymienić chociażby kieliszek Napoleona Bonapartego czy też manierkę na wódkę, używaną przez jednego z żołnierzy wojska napoleońskich. Do tego możemy podziwiać koktajlowe shakery pochodzące z pokładu promu Queen Elizabeth oraz pierwszy na świecie podręcznik barmański pochodzący z 1863 r., w którym znajduje się autograf autora Jerry’ego Thomasa.

W części Muzeum poświęconemu polskiemu gorzelnictwu natrafimy z kolei na pochodzące z drugiej połowy XIX wieku przedmioty (w tym papierośnicę i laskę) należące do Józefa Baczewskiego – właściciela słynnej rodzinnej fabryki we Lwowie i jednego z największych producentów alkoholu w Polsce oraz Europie. Warto również zwrócić uwagę na Kalendarz Gorzelniczy wydany w 1895 r., który prezentuje ówczesne spojrzenie na procesu tworzenia wódki.

Więcej o Muzeum polskiej wórdki w Warszawie można znaleźć na https://katalogmarzen.pl/pl/o/zwiedzanie-muzeum-polskiej-wodki