Kilka miejsc które warto zobaczyć w Zakopanem

Zakopane to niewielkie miasto otoczone górami w południowej Polsce. Jest znane jako ojczyzna sportów zimowych, ale to nie jedyny powód, dla którego powinieneś jak najszybciej odwiedzić Zakopane. To miasto nie zawiedzie Cię swoimi wyjątkowymi zabytkami i aktywnościami. Oto kilka powodów, dla których powinieneś dodać tę destynację do swojej bucket list:

Zapierające dech w piersiach krajobrazy

Zakopane jest położone w samym sercu Tatr. Znajdziesz tam niesamowite połączenie gęstych lasów i otwartych łąk. Góry są pokryte śniegiem i lodowcami od października do maja. To miejsce jest idealne do uprawiania turystyki pieszej i trekkingu. Można tu również uprawiać wspinaczkę lodową lub narciarstwo turystyczne. Panorama nad Zakopanem zapiera dech w piersiach: ośnieżone Tatry w tle, drewniane domy i zielone lasy. Ale Zakopane słynie również z drewnianej architektury. Architektura tutaj jest bardzo specyficzna i coś, czego nie zobaczysz nigdzie indziej w Polsce.

Narciarstwo i snowboarding

Zakopane to mekka dla miłośników sportów zimowych. W pobliskich górach znajduje się wiele terenów narciarskich i snowboardowych, które tylko czekają, abyś je odkrył. Możesz także wziąć udział w lekcji i nauczyć się jeździć na nartach lub snowboardzie. W zimie często występują opady śniegu, a temperatury spadają poniżej zera. Najlepsze miesiące na odwiedzenie Zakopanego to grudzień, styczeń i luty. Można również wybrać się w pobliskie góry i pojeździć na sankach. Jeśli chcesz pojeździć na sankach z przyjaciółmi lub rodziną, możesz wypożyczyć sanki przy kolejce linowej lub w szkole narciarskiej lub snowboardowej.

Różnorodność zajęć

Zakopane słynie z turystyki opartej na sportach zimowych, ale jest też wiele innych zajęć, które możesz tu robić. Jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Zakopanem latem są piesze wycieczki. Możesz to zrobić na własną rękę lub dołączyć do wycieczki zorganizowanej na przykład przez firmę seekrakow. Niektóre z nich zabiorą Cię w najlepsze miejsca w okolicy: na Kasprowy Wierch, w Tatry, na Gubałówkę czy Szpilówkę. Innym popularnym zajęciem w lecie jest jazda na rowerze. Możesz wypożyczyć rower w jednym z lokalnych sklepów sportowych (lub w hotelu, jeśli mieszkasz w mieście) i wybrać się na przejażdżkę po Zakopanem. Wokół miasta znajduje się wiele ścieżek rowerowych.

Zakopane

Jedzenie, festiwale i kultura Zakopanego

Jedzenie jest ważną częścią kultury. A Zakopane słynie z lokalnej kuchni. Możesz spróbować ich placków ziemniaczanych lub polskiego gulaszu przygotowanego z wołowiny lub wieprzowiny. Możesz również spróbować haluszek, pierogów lub paklavy – to ostatnie to słodkie ciasto z orzechami i miodem. Warto też spróbować ich zakopiańskiego rumu. Jest on aromatyzowany ziołami takimi jak rozmaryn czy oregano. Zakopane słynie również z napoju zwanego „zubrówką”, czyli wódki z dodatkiem różnych ziół. Możesz nauczyć się jak go zrobić lub po prostu kupić butelkę. W Zakopanem odbywa się wiele festiwali, takich jak Festiwal Bożego Narodzenia, Festiwal Wielkanocny, Festiwal Kultury Górskiej czy Festiwal Kultury Pasterskiej. Możesz również odwiedzić Muzeum Etnograficzne w Zakopanem, Muzeum Chopina, Morskie Oko lub Stare Miasto.

Wnioski

Zakopane to świetna destynacja dla tych, którzy lubią sporty zimowe, piesze wycieczki lub po prostu chcą odpocząć w pięknym i spokojnym miejscu. Jest to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, ponieważ jest tu wiele atrakcji również dla dzieci. Jest to również świetne miejsce dla par i grup przyjaciół. Zakopane to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Warto odwiedzić je jak najszybciej. Zakopane to idealne miejsce dla wszystkich tych, którzy chcą uprawiać sporty zimowe lub po prostu chcą odpocząć w pięknym i spokojnym miejscu. Jest to świetne miejsce dla rodzin z dziećmi, ponieważ jest tu wiele atrakcji również dla dzieci. Jest to również świetne miejsce dla par i grup przyjaciół. Zakopane to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Warto odwiedzić je jak najszybciej.