Kraków i jego tajemnicze okolice

Przyjeżdżając do Krakowa zapewne każdy zwiedzający ma na swojej liście Wawel lub Kościół Mariacki. A co z miejscami, które są na swój sposób piękne a nikt nie ma o nich pojęcia? W artykule znajdą się informacje o wyjątkowych miejscach w Krakowie oraz tych, co mieszczą się okolicach i które są warte zwiedzenia.

Park Jordana

Park został stworzony pod koniec XIX w. i dziś zajmuje 21,5 ha. Wejścia można znaleźć od ul. Reymonta, ul. Ingardena o raz kolejne dwa od strony Błoń i ul.3 Maja. Został wzbogacony o długie alejki zarówno dla rowerzystów jak i rolkarzy. Posiada także kilka placów zabaw – dla dzieci młodszych oraz starszych. Można także znaleźć tam pomnik niedźwiedzia Wojtka, labirynt z żywopłotu, a także wypożyczalnię rowerów. Po bardzo męczącym spacerze można wstąpić do kawiarni, które są tuż obok parku.

Tytano

Jest to alejka składająca się z budynków, które kiedyś były fabryką tytoniu. Dano im całkiem nowe życie zmieniając je w puby, restauracje i kafelki. Te miejsce jest bardzo oryginalne i nie znajdzie się takiego drugiego w Krakowie. Charakteryzuje go nieco hipsterski klimat.

Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Wyruszając w okolice zachodnie można zobaczyć wspaniały kościół z Ryczowa. Znajdzie się tam także starego typu chałupy z z 1800 roku. Oprócz tego do zwiedzania czeka Dwór z Drogini, przeniesiony do skansenu znad Jeziora Dobczyckiego. To jednak nie wszystko! Znajduje się tam także porośnięte drzewami wzgórze, z którego można zauważyć ruiny średniowiecznego zamku Lipowiec. Dość ciekawe jest to, że zmieniał swoją funkcję ze trzy razy. Głównie jego zadaniem było pilnowanie przebiegu traktu handlowego z Krakowa na Śląsk. Po czym stał się rezydencją dla krakowskich biskupów. Końcowo został więzieniem dla duchownych.

Auschwitz tour – dlaczego warto go zwiedzić?

Obóz Auschwitz Birkenau https://www.seekrakow.com/en/auschwitz-birkenau/ znajduje się około godzinę drogi od Krakowa w Oświęcimiu. Jego historia jest dość straszna, ponieważ dotyczy ludzi, którzy zostali bestialsko zamordowani, choć na to nie zasłużyli. Każdy powinien zahaczyć o to miejsce i zobaczyć go na własne oczy. Najlepiej dokonać wyboru zwiedzania z przewodnikami, którzy bardzo poważnie podchodzą do swojej pracy, aby jak najlepiej przekazać całą swoją wiedzę.